Φωτογραφία

Ιστορία
Αρχαιολογία
Κοινωνική Ανθρωπολογία

Πρόγραμμα εξεταστικής

Εξεταστική Ιανουαρίου 2018.

ΔΕΥΤΕΡΑ 15/01/2018

00:00, αίθουσα δεν έχει οριστεί: παράδοση εργασιών σε συννενόηση με την διδάσκουσα
Η Φεουδαρχία: Όψεις της κοινωνικής ιστορίας και ιστοριογραφικές διαμάχες (Ρίκα Μπενβενίστε)
00:00, αίθουσα δεν έχει οριστεί: παράδοση εργασιών σε συννενόηση με τον διδάσκοντα
Η μεσογειακή Τριάδα: Αλεύρι, λάδι, κρασί. Η οικονομία της διατροφής στην Αρχαιότητα (Γιάννης A. Πίκουλας)
09:00-11:00, αίθουσα Θ, αίθουσα Ι
Οι εβραϊκές κοινότητες της ΝΑ Μεσογείου (μέσα 19ου- μέσα 20ου) (Κωνσταντία Μουστάνη)
13:00-15:00, αίθουσα Θ
Ιστορία των Θετικών Επιστημών (Θέμης Ντάλλας)
15:00-17:00, αμφιθέατρο Κορδάτου
Ο νεώτερος και σύγχρονος κόσμος (19ος-20ός αι.) (Ιωάννα Λαλιώτου)
17:00-19:00, γραφείο διδάσκοντος: παράδοση εργασιών
Η χώρα των αρχαίων ελληνικών πόλεων (Γιάννης Λώλος)

ΤΡΙΤΗ 16/01/2018

11:00-13:00, αίθουσα Θ, αίθουσα Ι
Εισαγωγή στην αρχαία ελληνική ιστορία και αρχαιογνωσία (Γιάννης A. Πίκουλας)

ΤΕΤΑΡΤΗ 17/01/2018

11:00-13:00, αίθουσα Θ, αίθουσα Ι
Αγγλικά I (Αναστασία - Μαρίνα Τσουτσουλοπούλου)
13:00-15:00, αίθουσα Θ, αίθουσα Ι
Αγγλικά III (Αναστασία - Μαρίνα Τσουτσουλοπούλου)
17:00-19:00, αμφιθέατρο Κορδάτου, αίθουσα Βέμη
Εισαγωγή στην Κοινωνική Ανθρωπολογία (Δάφνη Τραγάκη)

ΠΕΜΠΤΗ 18/01/2018

09:00-11:00, αίθουσα Ι
Ιταλικά I (Ελισσάβετ Ευδωρίδου)
11:00-13:00, αίθουσα Ι
Ιταλικά III (Ελισσάβετ Ευδωρίδου)
17:00-19:00, αμφιθέατρο Κορδάτου
Κράτος, κοινωνία, οικονομία στην Ελλάδα (1909-1940) (Πολυμέρης Βόγλης)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 19/01/2018

15:00-17:00, αίθουσα Θ, αίθουσα Ι
Αρχαία Ελληνική Φιλολογία ΙΙΙ (Κωνσταντίνος Στέφου)

ΔΕΥΤΕΡΑ 22/01/2018

11:00-13:00, αμφιθέατρο Κορδάτου
Ανθρωπολογία του θανάτου (Πηνελόπη Παπαηλία)
15:00-17:00, εργαστήριο Ιστορίας
Ζητήματα ιστορίας των αισθήσεων (18ος - 20ός αι.) (Μήτσος Μπιλάλης)
19:00-21:00, αίθουσα Θ, αίθουσα Ι
Εισαγωγή στην αρχαία ελληνική πλαστική (7ος-4ος αι. πΧ) (Ιφιγένεια Λεβέντη)

ΤΡΙΤΗ 23/01/2018

11:00-13:00, αίθουσα Θ, αίθουσα Ι
Ο Μυκηναϊκός πολιτισμός και η Ηπειρωτική Ελλάδα στην Εποχή του Χαλκού (Ιφιγένεια Τουρναβίτου)
12:00-15:00, γραφείο διδάσκοντος: παράδοση εργασιών
Αρχιτεκτονική γλυπτική και πολιτική ιδεολογία στην Αθήνα στον 5ο αι. π.Χ. (Ιφιγένεια Λεβέντη)
15:00-17:00, αμφιθέατρο Κορδάτου
Ηλεκτρονικά μέσα και ιστορική κουλτούρα (Μήτσος Μπιλάλης)

ΤΕΤΑΡΤΗ 24/01/2018

09:00-11:00, εργαστήριο Ηλεκτρονικών Υπολογιστών: τμήμα α΄
Εισαγωγή στους Η/Υ (Τριαντάφυλλος Χατζηδήμου)
11:00-13:00, εργαστήριο Ηλεκτρονικών Υπολογιστών: τμήμα β΄
Εισαγωγή στους Η/Υ (Τριαντάφυλλος Χατζηδήμου)
13:00-15:00, εργαστήριο Ηλεκτρονικών Υπολογιστών: τμήμα γ΄
Εισαγωγή στους Η/Υ (Τριαντάφυλλος Χατζηδήμου)
13:00-15:00, αμφιθέατρο Κορδάτου
Εισαγωγή στην Ιστορία της Τέχνης: μέθοδοι, ρεύματα, σύγχρονοι προβληματισμοί (Κωνσταντίνος Βασιλείου)
17:00-19:00, αίθουσα Θ, αίθουσα Ι
Ψηφιακός πολιτισμός (Πέτρος Πετρίδης)

ΠΕΜΠΤΗ 25/01/2018

00:00, αίθουσα δεν έχει οριστεί: παράδοση εργασιών σε συννενόηση με τον διδάσκοντα
Τα ομηρικά έπη ως πηγή ιστορίας (Δημήτρης I. Κυρτάτας)
09:00-11:00, αμφιθέατρο Κορδάτου
Κράτος, κοινωνία, οικονομία στην Ελλάδα (19ος αιώνας) (Άννα Ματθαίου)
11:00-13:00, αίθουσα Ι
Αποικιοκρατία και πολιτισμική κριτική (Πηνελόπη Παπαηλία)
17:00-19:00, αμφιθέατρο Κορδάτου: από αρχή καταλόγου έως και Μαραγγούλη
Επισκόπηση αρχαίας ιστορίας Ι: Αρχαϊκή και Κλασική Εποχή (Δημήτρης I. Κυρτάτας)
19:00-21:00, αμφιθέατρο Κορδάτου: από Μαριόγλου έως τέλος καταλόγου
Επισκόπηση αρχαίας ιστορίας Ι: Αρχαϊκή και Κλασική Εποχή (Δημήτρης I. Κυρτάτας)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 26/01/2018

19:00-21:00, αμφιθέατρο Κορδάτου
Ρατσισμός, βία και διακρίσεις στον 20ο αιώνα (Νίκος Τζαφλέρης)

ΔΕΥΤΕΡΑ 29/01/2018

13:00-15:00, αίθουσα Θ, αίθουσα Ι
Εισαγωγή στη βυζαντινή αρχιτεκτονική: η πόλη και ο χριστιανικός ναός κατά την παλαιοχριστιανική περίοδο (4ος - 6ος αι.) (Ιωάννης Βαραλής)
19:00-21:00, αίθουσα Θ, αίθουσα Ι
Κοινωνική ιστορία της μεσαιωνικής Δύσης (Ρίκα Μπενβενίστε)

ΤΡΙΤΗ 30/01/2018

23:59, διαδίκτυο (email)
Οι εβραϊκές κοινότητες της ΝΑ Μεσογείου (μέσα 19ου- μέσα 20ου) (Κωνσταντία Μουστάνη)

ΤΕΤΑΡΤΗ 31/01/2018

09:00, αμφιθέατρο Κορδάτου, αμφιθέατρο Σαράτση
Εισαγωγή στις ιστορικές σπουδές (Ρίκα Μπενβενίστε)
10:00, γραφείο διδάσκοντος: προφορική εξέταση
Πόλεις και Ιερά στην κλασική Αρχαιότητα: Αθήνα και Αττική (Αλέξανδρος Μαζαράκης-Αινιάν)
12:00-14:00, γραφείο διδάσκοντος: προφορική εξέταση
Εισαγωγή στις Σπουδές του Λαϊκού Πολιτισμού (Ευάγγελος Αυδίκος)
14:00-16:00, γραφείο διδάσκοντος: προφορική εξέταση
Σύνορα και μορφές της ετερότητας (Ευάγγελος Αυδίκος)

ΠΕΜΠΤΗ 01/02/2018

11:00-13:00, αμφιθέατρο Κορδάτου, αμφιθέατρο Σαράτση
Αρχαιολογία. Θεωρία και Μέθοδοι (Αλέξανδρος Μαζαράκης-Αινιάν)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 02/02/2018

11:00, γραφείο διδάσκοντος: παράδοση εργασιών
Δομήνικος Θεοτοκόπουλος: Από την Κρήτη στη Βενετία (Μαρία Βασιλάκη)
11:00-13:00, αμφιθέατρο Σαράτση
Η τέχνη την εποχή των Παλαιολόγων (Μαρία Βασιλάκη)
15:00, γραφείο διδάσκοντος: παράδοση εργασιών
Μάρτυρες, άγιοι και μαρτύρια: Η αρχαιολογία των μεγάλων προσκυνημάτων (Ιωάννης Βαραλής)
15:00-17:00, αίθουσα Θ, αίθουσα Ι
Ανθρωπολογία του ελληνικού χώρου (Βασιλική Γιακουμάκη)
ΙΑΚΑ: Κεντρική σελίδα Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας